Looking for a large quantity of RGFW7? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | RGFW7 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Ultrabook |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Model | i5-5300U |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 14" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 5500 |
| Graphics Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Software | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 11.50 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.8" |
| Width | 13.3" |
| Depth | 9.1" |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR 6.0 |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no RGFW7. Or Request a Quote below: