Looking for a large quantity of 463-7718? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 463-7718 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Server |
| Processor & Chipset | |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E5-2640 v4 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Maximum Memory | 768 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
| Total Hard Drive Capacity | 1 TB |
| Hard Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Hard Drive Configuration | 1 x 1 TB |
| Optical Drive Type | DVD-Reader |
| Controllers | |
| Controller Type |
12Gb/s SAS Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Power Description | |
| Number of Power Supplies Installed | 2 |
| Maximum Power Supply Wattage | 750 W |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 5U |
| Height | 17.5" |
| Width | 12" |
| Depth | 27.9" |
| Weight (Approximate) | 80 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 463-7718. Or Request a Quote below: