Looking for a large quantity of 464-2923? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 464-2923 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Desktop Computer |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core 2 Duo |
| Processor Model | E8400 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Total Hard Drive Capacity | 80 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Optical Media Supported | DVD-RAM/±R/±RW |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Graphics Media Accelerator X4500HD |
| Graphics Memory Capacity | Up to 128 MB |
| Graphics Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 6 |
| VGA | Yes |
| Software | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows XP Professional |
| Power Description | |
| Input Voltage |
110 V AC 220 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Form Factor | Slim Tower |
| Height | 14" |
| Width | 3.9" |
| Depth | 16.3" |
| Weight (Approximate) | 17.60 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 464-2923. Or Request a Quote below: