Looking for a large quantity of 468-6184? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 468-6184 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Server |
| Processor & Chipset | |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Number of Processors Installed | 2 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E5530 |
| Processor Core | Quad-core |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory | 144 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Total Hard Drive Capacity | 160 GB |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Matrox |
| Graphics Controller Model | G200 |
| Software | |
| Operating System | Windows Server 2008 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.4" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 26.8" |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 468-6184. Or Request a Quote below: