Looking for a large quantity of MD1000? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | MD1000 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | DAS Array |
| Storage | |
| Number of Hard Drives Supported | 15 |
| Number of Hard Drives Installed | 2 |
| Total Hard Drive Capacity Supported | 1.10 TB |
| Total Hard Drive Capacity Installed | 146 GB |
| Controllers | |
| Controller Type |
Serial ATA/300 Serial Attached SCSI (SAS) |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 15 |
| Number of 3.5" Bays | 15 |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Host Interface |
SAS Serial Infiniband |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 3U |
| Height | 5.2" |
| Width | 17.6" |
| Depth | 18.9" |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no MD1000. Or Request a Quote below: