Looking for a large quantity of 2T713? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 2T713 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Tape Drive |
| Technical Information | |
| Drive Type | DLT VS80 |
| Compressed Storage Capacity | 80 GB |
| Native Storage Capacity | 40 GB |
| Recording Method | Linear Serpentine |
| Drive Performance | |
| Maximum Native Data Transfer Rate | 3 MB/s |
| Maximum Compressed Data Transfer Rate | 6 MB/s |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | SCSI |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Internal |
| Drive Width | 5.25" |
| Drive Height | 1H |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 2T713. Or Request a Quote below: