Looking for a large quantity of TX42G? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | TX42G |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Workstation |
| Processor & Chipset | |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E5-1650 v4 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 3.60 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Maximum Memory | 256 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Total Memory Slots | 8 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Controllers | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 10 |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | No |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | Quadro M2000 |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 13 |
| Number of USB 2.0 Ports | 9 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| DisplayPort | Yes |
| Software | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 7 Professional (English/French/Spanish) |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Power Description | |
| Input Voltage |
120 V AC 230 V AC |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
CECP GS |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mid-tower |
| Height | 16.3" |
| Width | 6.8" |
| Depth | 18.5" |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no TX42G. Or Request a Quote below: