Looking for a large quantity of V7P79? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | V7P79 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Tablet |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core M |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Model | 5Y71 |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | LPDDR3 |
| Memory Card Supported | microSD |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 11.6" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 5300 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR3 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| WWAN Supported | Yes |
| Service Provider | Verizon |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Data Connectivity Technology | LTE |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 2 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Software | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 7 Professional Upgradable to Windows 10 Pro (English/French/Spanish) |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Slate |
| Height | 1" |
| Width | 12.3" |
| Depth | 8" |
| Weight (Approximate) | 3.57 lb |
| Miscellaneous | |
| Features |
Water Proof Gorilla Glass 3 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR 6.0 |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no V7P79. Or Request a Quote below: