Looking for a large quantity of RN859? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | RN859 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Wi-Fi Adapter |
| Technical Information | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | No |
| ISM Maximum Frequency | 2.46 GHz |
| Indoor Antenna Range | 131.2 ft |
| Outdoor Antenna Range | 1017.1 ft |
| Wireless Transmission Speed | 54 Mbit/s |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Internal |
| Height | 1.6" |
| Width | 4.8" |
| Thickness | 181.1 mil |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Country of Origin | China |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no RN859. Or Request a Quote below: