Looking for a large quantity of WR44-C6G1-DE1-RD? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | WR44-C6G1-DE1-RD |
| Brand Name | Digi |
| Product Type | Modem/Wireless Router |
| Wireless Specifications | |
| Broadband Transmission Technology | Cellular |
| Cellular Generation | 3G |
| Cellular Network Supported | CDMA 450 |
| Cellular Data Connectivity Technology | EVDO |
| Total Number of Antennas | 2 |
| Number of External Antennas | 2 |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| USB | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| VPN Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
Rail-mountable Wall Mountable Desktop |
| Height | 1.6" |
| Width | 8.3" |
| Depth | 5.7" |
| Weight (Approximate) | 1.98 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no WR44-C6G1-DE1-RD. Or Request a Quote below: