Looking for a large quantity of WR44-U900-NE1-RF? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | WR44-U900-NE1-RF |
| Brand Name | Digi |
| Product Type | Modem/Wireless Router |
| Wireless Specifications | |
| Broadband Transmission Technology | Cellular |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| ISM Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| Cellular Generation | 3G |
| Cellular Network Supported |
WCDMA 850 WCDMA 900 WCDMA 1700 WCDMA 1900 WCDMA 2100 |
| Cellular Data Connectivity Technology | HSPA+ |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| USB | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| VPN Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.9" |
| Width | 10" |
| Depth | 5.5" |
| Weight (Approximate) | 2.40 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no WR44-U900-NE1-RF. Or Request a Quote below: