Looking for a large quantity of WR44-U9G4-CE1-MD? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | WR44-U9G4-CE1-MD |
| Brand Name | Digi |
| Product Type | Wireless Router |
| Wireless Specifications | |
| Broadband Transmission Technology | Cellular |
| ISM Band | No |
| UNII Band | No |
| Cellular Generation | 3.9G |
| Cellular Network Supported |
WCDMA 900 WCDMA 1700 WCDMA 1900 WCDMA 2100 WCDMA 850 |
| Cellular Data Connectivity Technology | HSPA+ |
| Total Number of Antennas | 3 |
| Number of External Antennas | 3 |
| Interfaces/Ports | |
| USB | No |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| VPN Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 2.1" |
| Width | 11.5" |
| Depth | 6.7" |
| Weight (Approximate) | 5.70 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
WEEE RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no WR44-U9G4-CE1-MD. Or Request a Quote below: