Looking for a large quantity of 9PX6KG? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 9PX6KG |
| Brand Name | Eaton |
| Product Type | Dual Conversion Online UPS |
| Technical Information | |
| Receptacles |
Hardwired 8 x IEC 60320 C13 2 x IEC 60320 C19 |
| Power Description | |
| Load Capacity (VA) | 6000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 5400 W |
| Input Voltage |
200 V AC 208 V AC 220 V AC 230 V AC 240 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Physical Characteristics | |
| Height | 5.1" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 27" |
| Rack Height | 3U |
| Form Factor | Tower/Rack Mountable |
| Weight (Approximate) | 106 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 9PX6KG. Or Request a Quote below: