Looking for a large quantity of 9PX8KSP? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 9PX8KSP |
| Brand Name | Eaton |
| Product Type | Dual Conversion Online UPS |
| Technical Information | |
| Receptacles |
1 x NEMA L6-30R 2 x NEMA L14-30R Hardwired |
| Power Description | |
| Load Capacity (VA) | 8000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 7200 W |
| Input Voltage |
127 V AC 240 V AC |
| Output Voltage |
127 V AC 240 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 10.3" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 27.6" |
| Rack Height | 6U |
| Form Factor | Tower/Rack Mountable |
| Weight (Approximate) | 225 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 9PX8KSP. Or Request a Quote below: