Looking for a large quantity of C11CE36201? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | C11CE36201 |
| Brand Name | Epson |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 9 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 4.7 |
| Maximum Print Resolution | 5760 x 1400 dpi |
| Wireless Print Technology |
Epson iPrint Apple AirPrint Google Cloud Print |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 2.2" |
| Display Screen Type | LCD |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Media Types & Handling | |
| Media Type | Plain Paper |
| Media Size |
Letter - 8.50" x 11" Legal - 8.50" x 14" A4 Custom Size 3.50" x 5" 4" x 6" 5" x 7" 8" x 10" A6 Half-letter Executive 8.50" x 47.20" |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 3000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 8.7" |
| Width | 15.4" |
| Depth | 14.8" |
| Weight (Approximate) | 12.8 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no C11CE36201. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.