Looking for a large quantity of C31CE14551? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | C31CE14551 |
| Brand Name | Epson |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 3.94 in/s |
| Maximum Print Resolution | 203 dpi |
| Memory | |
| Standard Memory | 3.9 KB |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Type | Receipt |
| Maximum Label Width | 2.28" |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Height | 1.7" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 4.7" |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported |
PC Mac |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no C31CE14551. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.