Looking for a large quantity of C51CD69070? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | C51CD69070 |
| Brand Name | Epson |
| Product Type | Thermal Transfer Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 0.59 in/s |
| Maximum Print Resolution | 180 dpi |
| Maximum Print Width | 1" |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Label Iron-on Tape Metallic Tape Reflective Adhesive Tape Fluorescent Tape Clear Tape |
| Maximum Label Width | 1" |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Battery Information | |
| Number of Batteries Supported | 6 |
| Battery Size Supported | AA |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
Desktop Portable |
| Height | 5.7" |
| Width | 2.1" |
| Depth | 5.2" |
| Weight (Approximate) | 15.52 oz |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported |
Mac PC Handheld |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR RoHS |
| Country of Origin | China |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no C51CD69070. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.