Looking for a large quantity of V11H552220? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | V11H552220 |
| Brand Name | Epson |
| Product Type | LCD Projector |
| Technical Information | |
| Projection Method |
Front Ceiling Rear |
| Projection Lens | |
| Maximum Diagonal Image Size | 29.17 ft |
| Lamp | |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | UHE |
| Lamp Power | 200 W |
| Normal Mode Lamp Life | 5000 Hour |
| Economy Mode Lamp Life | 6000 Hour |
| Image | |
| Standard Mode Brightness | 2800 lm |
| Native Resolution | 800 x 600 |
| Graphic Mode | SVGA |
| Native Aspect Ratio | 4:3 |
| Contrast Ratio | 10,000:1 |
| Video | |
| Video Signal Standard | EDTV |
| Output Scan Format | 576p |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 283 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 3" |
| Width | 11.7" |
| Depth | 9.2" |
| Weight (Approximate) | 5.29 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no V11H552220. Or Request a Quote below: