Looking for a large quantity of C11CB06211? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | C11CB06211 |
| Brand Name | Epson |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Print Resolution | 5760 x 1440 dpi |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| PictBridge | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 2.5" |
| Display Screen Type | LCD |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 2400 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Fax | |
| Fax Color | Color |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Photo Paper Glossy Paper Bright White Paper Premium Paper Presentation Paper Matte Paper Envelope Semi-gloss Photo Paper Bond Paper Air Mail Paper Plain Paper Matte Scrapbook Paper |
| Media Size |
A4 - 8.27" x 11.69" A5 - 5.83" x 8.27" A6 - 4.13" x 5.83" B5 - 6.93" x 9.84" Half-letter Executive - 10.51" x 7.24" Letter - 8.50" x 10.98" Legal - 8.50" x 14.02" Envelope No. 10 - 4.13" x 9.49" 3.50" x 5" 5" x 7" 4" x 6" 8" x 10" 8.50" x 44" |
| Media Handling |
1 x Automatic Document Feeder 30 Sheet 1 x Input Tray 250 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 9.1" |
| Width | 17.6" |
| Depth | 21.9" |
| Weight (Approximate) | 16.8 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no C11CB06211. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.