Looking for a large quantity of C11CB59201-N? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | C11CB59201-N |
| Brand Name | Epson |
| Product Type | Inkjet Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Print Resolution | 5760 x 1440 dpi |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
Letter - 8.50" x 10.98" A4 - 8.27" x 11.69" 8" x 10" 5" x 7" 4" x 6" A5 - 5.83" x 8.27" A6 - 4.13" x 5.83" B5 - 6.93" x 9.84" Half-letter Executive - 7.24" x 10.51" Custom Size Envelope No. 10 3.50" x 5" Tabloid - 11" x 17" 13" x 19" |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 1 |
| Number of Input Trays Supported | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 500 sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 500 sheets |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 10.4" |
| Width | 22" |
| Depth | 27" |
| Weight (Approximate) | 27.1 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR RoHS |
| Country of Origin | Indonesia |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no C11CB59201-N. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.