Looking for a large quantity of C11CC99201? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | C11CC99201 |
| Brand Name | Epson |
| Product Type | Inkjet Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Print Resolution | 4800 x 2400 dpi |
| Wireless Print Technology |
Epson iPrint Epson Connect Apple AirPrint Google Cloud Print Wi-Fi Direct |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 2.2" |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
Letter - 8.50" x 11" Tabloid - 11" x 17" 3.50" x 5" 4" x 6" 5" x 7" 8" x 10" Super B - 13" x 19" A4 - 8.30" x 11.70" A6 - 4.10" x 5.80" Half-letter Executive - 10.50" x 7.25" A3 - 11.70" x 16.50" Envelope No. 10 Legal - 8.50" x 14" A3+ Custom Size |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Number of Input Trays Supported | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 500 sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 500 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 20000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
120 V AC 230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 12.7" |
| Width | 22.3" |
| Depth | 31.8" |
| Weight (Approximate) | 32.8 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR RoHS |
| Country of Origin | Indonesia |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no C11CC99201. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.