Looking for a large quantity of C11CD42301BY? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | C11CD42301BY |
| Brand Name | Epson |
| Product Type | Inkjet Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 34 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 34 |
| Maximum Print Resolution | 4800 x 1200 dpi |
| Wireless Print Technology |
Wi-Fi Direct Epson Connect Apple AirPrint Google Cloud Print |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 2.2" |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
A4 - 8.30" x 11.70" A3+ A3 - 11.70" x 16.50" A5 - 5.80" x 8.30" A6 - 4.10" x 5.80" B5 - 6.90" x 9.80" C4 Envelope - 9" x 12.75" C6 Envelope - 4.50" x 6.37" Envelope No. 10 Letter - 8.50" x 11" 3.94" x 5.91" 5.12" x 7.09" 7.87" x 9.84" Legal - 8.50" x 14" |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Number of Input Trays Supported | 5 |
| Standard Input Media Capacity | 330 sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 1831 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 65000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 14.9" |
| Width | 22.3" |
| Depth | 22.4" |
| Weight (Approximate) | 57.1 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no C11CD42301BY. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.