Looking for a large quantity of C11CE21301? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | C11CE21301 |
| Brand Name | Epson |
| Product Type | Inkjet Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Photo/Disc Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 6 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 6 |
| Maximum Print Resolution | 5760 x 1440 dpi |
| Wireless Print Technology |
Google Cloud Print Apple AirPrint Wi-Fi Direct Epson Connect |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 2.7" |
| Touchscreen | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
A3 - 11.70" x 16.50" A3+ - 13" x 19" A4 - 8.30" x 11.70" 11" x 14" Photo - 3.94" x 5.91" A5 - 5.80" x 8.30" Letter - 8.50" x 11" Legal - 8.50" x 14" Postcard - 5.82" x 3.92" 3.54" x 5.12" 5.12" x 7.09" 5.12" x 7.87" 7.87" x 9.84" 3.94" x 5.83" Custom Size |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 3 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 9" |
| Width | 24.3" |
| Depth | 14.5" |
| Weight (Approximate) | 33.1 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no C11CE21301. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.