Looking for a large quantity of SCF2000SE? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SCF2000SE |
| Brand Name | Epson |
| Product Type | Inkjet Large Format Printer |
| Technical Information | |
| Number of Colors | 6 |
| Maximum Color Print Speed | 22 Second |
| Maximum Print Resolution | 1440 x 720 dpi |
| Maximum Print Width | 16" |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Cotton Garment Polyester Garment |
| Media Size |
16" x 20" 3.50" x 1.50" 10" x 8" 14" x 16" 10" x 12" 4" x 4" |
| Physical Characteristics | |
| Height | 19.3" |
| Width | 38.8" |
| Depth | 56.1" |
| Weight (Approximate) | 181 lb |
| Miscellaneous | |
| Form Factor | Desktop Supported |
| Platform Supported |
PC Mac |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SCF2000SE. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.