Looking for a large quantity of C11C560301? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | C11C560301 |
| Brand Name | Epson |
| Product Type | Dot Matrix Printer |
| Technical Information | |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (cps) | 480 |
| Maximum Print Resolution | 240 x 360 dpi |
| Number of Pins | 24-pin |
| Number of Columns | 94 |
| Memory | |
| Standard Memory | 128 KB |
| Interfaces/Ports | |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Cut Sheet Multiple Part Form Single Sheet |
| Media Size | Custom Size |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 8" |
| Width | 15.1" |
| Depth | 11" |
| Weight (Approximate) | 16.98 lb |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no C11C560301. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.