Looking for a large quantity of C11CC68A9971? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | C11CC68A9971 |
| Brand Name | Epson |
| Product Type | Inkjet Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Color Print Speed | 3.6 Second |
| Maximum Print Resolution | 720 x 720 dpi |
| Maximum Print Width | 8" |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Continuous Paper Plain Paper Label Medicine Bag |
| Maximum Label Width | 9.50" |
| Maximum Label Length | 22" |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 8.8" |
| Width | 18.3" |
| Depth | 18.3" |
| Weight (Approximate) | 26.90 lb |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no C11CC68A9971. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.