Looking for a large quantity of C11CE01201? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | C11CE01201 |
| Brand Name | Epson |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Photo/Disc Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 32 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 32 |
| Maximum Photo Print Speed | 20 Second |
| Maximum Print Resolution | 5760 x 1440 dpi |
| Wireless Print Technology |
Epson iPrint Apple AirPrint Google Cloud Print Wi-Fi Direct |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| PictBridge | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 2.7" |
| Display Screen Type | LCD |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 2400 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Glossy Photo Paper Photo Paper CD/DVD Premium Paper Envelope Heavyweight Paper Iron-on Transfer Self-adhesive Sheet Semi-gloss Photo Paper Presentation Paper Matte Paper Bright White Paper Special Media Flyer Paper Brochure Paper |
| Media Size |
A4 - 8.30" x 11.70" Photo - 3.94" x 5.91" A5 - 5.80" x 8.30" A6 - 4.10" x 5.80" B5 - 6.90" x 9.80" C6 Envelope - 4.48" x 6.68" DL Envelope - 4.30" x 8.60" Envelope No. 10 Letter - 8.50" x 11" 5.12" x 7.09" Legal - 8.50" x 14" 5" x 7" 8" x 10" 3.50" x 5" Half-letter |
| Media Handling |
1 x Input Tray 100 Sheet 1 x Photo Tray 20 Sheet 1 x CD/DVD Tray CD/DVD 1 x Output Tray 30 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 120 sheets |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 5.4" |
| Width | 15.4" |
| Depth | 13.4" |
| Weight (Approximate) | 21.5 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR RoHS |
| Country of Origin | Indonesia |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no C11CE01201. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.