Looking for a large quantity of C31C159122? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | C31C159122 |
| Brand Name | Epson |
| Product Type | Dot Matrix Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5.4 lps |
| Number of Pins | 9-pin |
| Number of Columns | 40 |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 KB |
| Interfaces/Ports | |
| Serial Port | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Receipt Slip |
| Media Thickness | 6.30 mil |
| Maximum Label Width | 7.17" |
| Maximum Label Length | 10.12" |
| Power Description | |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 5.7" |
| Width | 7.3" |
| Depth | 12.9" |
| Weight (Approximate) | 8.82 lb |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no C31C159122. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.