Looking for a large quantity of C31C637A8821? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | C31C637A8821 |
| Brand Name | Epson |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 6.69 in/s |
| Maximum Print Resolution | 180 x 180 dpi |
| Maximum Print Width | 2.84" |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 KB |
| Interfaces/Ports | |
| Serial Port | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Type | Receipt |
| Media Thickness | 2.76 mil |
| Maximum Label Width | 3.13" |
| Power Description | |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 4.5" |
| Width | 4.9" |
| Depth | 7.6" |
| Weight (Approximate) | 3.97 lb |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR RoHS WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no C31C637A8821. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.