Looking for a large quantity of C31CA85A8830? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | C31CA85A8830 |
| Brand Name | Epson |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5.91 in/s |
| Maximum Print Resolution | 203 x 203 dpi |
| Maximum Print Width | 3.15" |
| Interfaces/Ports | |
| Serial Port | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Receipt Label |
| Maximum Label Width | 3.13" |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 5.8" |
| Width | 5.7" |
| Depth | 7.7" |
| Weight (Approximate) | 3.97 lb |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no C31CA85A8830. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.