Looking for a large quantity of C31CC79A9991? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | C31CC79A9991 |
| Brand Name | Epson |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 3.94 in/s |
| Maximum Print Resolution | 203 x 203 dpi |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Receipt Continuous Label Roll Paper |
| Media Thickness | 3.15 mil |
| Maximum Label Width | 2.36" |
| Power Description | |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Battery Information | |
| Battery Included | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Handheld |
| Height | 2.6" |
| Width | 103" |
| Depth | 6.3" |
| Weight (Approximate) | 1.39 lb |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
| Country of Origin | China |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no C31CC79A9991. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.