Looking for a large quantity of C31CD54011? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | C31CD54011 |
| Brand Name | Epson |
| Product Type | Inkjet Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed | 4.06 in/s |
| Maximum Print Resolution | 720 x 360 dpi |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Display & Graphics | |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Label Ticket Tag ID Card Fanfold Continuous Label Continuous Paper Die-cut Label Black Mark |
| Maximum Label Width | 4.41" |
| Power Description | |
| Input Voltage |
110 V AC 220 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 10.3" |
| Width | 12.2" |
| Depth | 11.1" |
| Weight (Approximate) | 26.46 lb |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
| Country of Origin | China |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no C31CD54011. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.