Looking for a large quantity of C414014? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | C414014 |
| Brand Name | Epson |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5.91 in/s |
| Maximum Print Resolution | 203 x 203 dpi |
| Number of Columns | 72 |
| Maximum Print Width | 3.50" |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 KB |
| Interfaces/Ports | |
| Parallel Port | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Type | Thermal Paper |
| Power Description | |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 8" |
| Width | 5.5" |
| Depth | 5.8" |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no C414014. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.