Looking for a large quantity of C31CE74002? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | C31CE74002 |
| Brand Name | Epson |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5.91 in/s |
| Maximum Print Resolution | 203 dpi |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 KB |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Thermal Paper Receipt |
| Maximum Label Width | 2.26" |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 4" |
| Width | 4" |
| Depth | 4" |
| Weight (Approximate) | 1.98 lb |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no C31CE74002. Or Request a Quote below: