Looking for a large quantity of SCF7070PE? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SCF7070PE |
| Brand Name | Epson |
| Product Type | Inkjet Large Format Printer |
| Technical Information | |
| Number of Colors | 4 |
| Maximum Color Print Speed | 634 ft²/h |
| Maximum Print Resolution | 1440 x 720 dpi |
| Maximum Print Width | 64" |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Roll Paper Cut Sheet |
| Media Size |
64" Width - Roll Paper 12" - Roll Paper |
| Fonts & Emulation | |
| PostScript | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 52" |
| Width | 103" |
| Depth | 50" |
| Weight (Approximate) | 500 lb |
| Miscellaneous | |
| Form Factor | Floor Standing Supported |
| Platform Supported | PC |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SCF7070PE. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.