Looking for a large quantity of A1245-ER? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | A1245-ER |
| Brand Name | Premium Power Products |
| Product Type | Battery |
| Battery Information | |
| Application/Usage | Notebook |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 5800 mAh |
| Output Voltage | 7.4 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.9" |
| Width | 1.9" |
| Length | 11.3" |
| Weight (Approximate) | 14.40 oz |
| Miscellaneous | |
| Compatible to OEM Part Number |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Country of Origin | China |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no A1245-ER. Or Request a Quote below: