Looking for a large quantity of 03G-P4-2883-KR? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 03G-P4-2883-KR |
| Brand Name | EVGA |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported |
DirectX 11.2 DirectCompute 5.0 OpenGL 4.4 OpenCL |
| Multi-GPU Technology | SLI |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | GTX 700 |
| Chipset Model | GTX 780 Ti |
| GPU Clock | 980 MHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 3 GB |
| Memory Technology | GDDR5 |
| Bus Width | 384 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 3.0 x16 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| DVI | Yes |
| Total Number of DVI Outputs | 2 |
| Dual Link DVI Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Height | 4.4" |
| Length | 10.5" |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 03G-P4-2883-KR. Or Request a Quote below: