Looking for a large quantity of 12G-P4-3992-KR? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 12G-P4-3992-KR |
| Brand Name | EVGA |
| Product Type | Graphic Card |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | GTX |
| Chipset Model | GTX TITAN Z |
| GPU Clock | 732 MHz |
| GPU Boost Clock | 915 MHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 12 GB |
| Memory Technology | GDDR5 |
| Bus Width | 768 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| DVI | Yes |
| Total Number of DVI Outputs | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Slot Space Required | Triple |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Height | 4.4" |
| Length | 10.5" |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 12G-P4-3992-KR. Or Request a Quote below: