Looking for a large quantity of FWLF1634RL28? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | FWLF1634RL28 |
| Brand Name | Finisar |
| Product Type | SFP (mini-GBIC) |
| Technical Information | |
| Application/Usage |
Optical Network Data Networking |
| Interfaces/Ports | |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC 1000Base-ZX Network |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 1000Base-ZX |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Hot-pluggable |
| Height | 0.5" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 2.2" |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no FWLF1634RL28. Or Request a Quote below: