Looking for a large quantity of GV-TOWERNVR? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | GV-TOWERNVR |
| Brand Name | GeoVision |
| Product Type | Video Surveillance Station |
| Technical Information | |
| Number of Channels | 32 |
| Connectivity Technology | Wired |
| System Components | Network Video Recorder |
| Video | |
| Video Formats |
MPEG-4 Motion JPEG H.264 |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Number of VGA Out | 1 |
| HDMI | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 5.5" |
| Width | 10.2" |
| Depth | 10.2" |
| Weight (Approximate) | 13.89 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no GV-TOWERNVR. Or Request a Quote below: