Looking for a large quantity of GV-VS12? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | GV-VS12 |
| Brand Name | GeoVision |
| Product Type | Video Surveillance Station |
| Technical Information | |
| Number of Channels | 2 |
| Connectivity Technology | Wired |
| System Components | Video Server |
| Video | |
| Video Formats |
H.264 MPEG-4 Motion JPEG AVI |
| Video System |
NTSC PAL |
| Maximum Resolution | 704 x 576 |
| Frame Rate | 60 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Total Number of Audio In Ports | 2 |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1" |
| Width | 4.2" |
| Weight (Approximate) | 12.17 oz |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no GV-VS12. Or Request a Quote below: