Looking for a large quantity of GA-G41MT-S2PT? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | GA-G41MT-S2PT |
| Brand Name | Gigabyte |
| Product Type | Desktop Motherboard |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket T LGA-775 |
| Processor Supported |
Core 2 Duo Core 2 Extreme Core 2 Quad Pentium Dual-core Celeron Dual-Core Pentium D Pentium 4 Celeron Celeron D |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Maximum Memory | 8 GB |
| Memory Speed Supported |
1.33 GHz (O.C.) 1.07 GHz 800 MHz |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| I/O Controller | |
| Controller Type |
Ultra ATA/100 (ATA-6) Serial ATA/300 |
| Video | |
| Onboard Video | No |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| Total Number of PCI Express Slots | 2 |
| Number of PCI Express x1 Slots | 1 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 1 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| VGA | Yes |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 4 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 4 |
| Onboard S/PDIF Header | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Micro ATX |
| Width | 9.6" |
| Depth | 7.6" |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no GA-G41MT-S2PT. Or Request a Quote below: