Looking for a large quantity of 742702-B21? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 742702-B21 |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Clock Speed | 2 GHz |
| Overclocking Speed | 2.60 GHz |
| QuickPath Interconnect | 8 GT/s |
| Direct Media Interface | 5 GT/s |
| L2 Cache | 2.50 MB |
| L3 Cache | 25 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 22 nm |
| Processor Socket | Socket R LGA-2011 |
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 105 W |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 171.9°F (77.7°C) |
| Physical Characteristics | |
| Width | 2.1" |
| Depth | 2" |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 742702-B21. Or Request a Quote below: