Looking for a large quantity of A9J40A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | A9J40A |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Photo Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 21 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 17 |
| Maximum Print Resolution | 4800 x 1200 dpi |
| Wireless Print Technology |
Wi-Fi Direct HP ePrint Apple AirPrint |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 2.7" |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 1200 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Inkjet Paper Photo Paper Envelope Transparency Label Premium Paper Iron-on Transfer Borderless Media |
| Media Size |
8.50" x 11.69" Legal - 8.50" x 14.02" Custom Size Photo - 4" x 6" 0.39" x 0.59" A4 A5 B5 DL Envelope C6 Envelope A6 |
| Media Handling |
1 x Input Tray 100 Sheet 1 x Output Tray 30 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 100 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 1000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
110 V AC 220 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 4.7" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 13.2" |
| Weight (Approximate) | 27.1 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR |
| Country of Origin | China |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no A9J40A. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.