Looking for a large quantity of B2L56A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | B2L56A |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 20 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 16 |
| Maximum Print Resolution | 4800 x 1200 dpi |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 1200 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Brochure Paper Inkjet Paper Photo Paper Envelope Label Greeting Card |
| Media Size |
A5 - 5.80" x 8.30" A6 - 4.10" x 5.80" B5 - 6.90" x 9.80" DL Envelope - 4.30" x 8.60" 18 ft x 24.75 ft A4 - 8.30" x 11.70" Custom Size |
| Media Handling |
1 x Input Tray 60 Sheet 1 x Output Tray 25 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 60 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 1000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 9.9" |
| Width | 16.7" |
| Depth | 46 ft |
| Weight (Approximate) | 7.9 lb |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no B2L56A. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.