Looking for a large quantity of C8D05A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | C8D05A |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 30 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 25 |
| Maximum Print Resolution | 4800 x 1200 dpi |
| Wireless Print Technology |
HP ePrint Apple AirPrint |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 2" |
| Display Screen Type | LCD |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 1200 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Card Stock Envelope Photo Paper |
| Media Size |
Photo - 5" x 7" 4" x 6" 8.50" x 11" Letter - 8.50" x 11" Executive - 7.24" x 10.51" A4 - 8.30" x 11.70" A5 - 5.83" x 8.27" B5 (JIS) - 7.20" x 10.10" B5 (ISO) Envelope - 6.90" x 9.80" A6 - 4.10" x 5.80" 3.90" x 5.90" 3.50" x 5" 4.70" x 6.50" 5.10" x 7.10" 2L - 5" x 7.01" 8" x 10" Ofuku Hagaki - 7.87" x 5.83" Monarch Envelope - 3.90" x 7.50" Envelope No. 10 - 4.12" x 9.50" 4.40" x 6" DL Envelope - 4.33" x 8.66" C5 Envelope - 9" x 6.40" C6 Envelope - 4.49" x 6.38" Envelope No. 6 3/4 - 3.66" x 6.50" Japanese Envelope Chou #3 - 4.72" x 9.26" Japanese Envelope Chou #4 - 3.54" x 8.07" A2 - 4.38" x 5.75" Index Card - 3" x 5" 5" x 8" Japanese Postcard - 3.94" x 5.83" Custom Size |
| Media Handling |
1 x Input Tray 50 Sheet 1 x Output Tray 20 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 50 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 1000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
120 V AC 230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 4.7" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 13.1" |
| Weight (Approximate) | 12.1 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no C8D05A. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.