Looking for a large quantity of K7C00A8#ABA? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | K7C00A8#ABA |
| Brand Name | HP |
| Product Type | LCD Monitor |
| Technical Information | |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size | 23.8" |
| Screen Mode | Full HD |
| Response Time | 8 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Backlight Technology | LED |
| Video | |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Contrast Ratio | 5,000,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Interfaces/Ports | |
| DVI | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 70 W |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Height | 12.7" |
| Width | 21.3" |
| Depth | 2" |
| Height with Stand | 19.91" |
| Width with Stand | 21.28" |
| Depth with Stand | 8.28" |
| Weight (Approximate) | 7.30 lb |
| Weight with Stand (Approximate) | 11.46 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR EPEAT Silver TÜV TCO Certified Edge CECP China Energy Label (CEL) REACH |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no K7C00A8#ABA. Or Request a Quote below: