Looking for a large quantity of K4K78UA#ABL? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | K4K78UA#ABL |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Chromebook |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | NVIDIA |
| Processor Type | Tegra K1 |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity | 32 GB |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Software | |
| Operating System Platform | Chrome OS |
| Operating System | Chrome OS (English/French) |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization |
English French |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.7" |
| Width | 13.5" |
| Depth | 9.4" |
| Weight (Approximate) | 3.79 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no K4K78UA#ABL. Or Request a Quote below: