Looking for a large quantity of J5N63UT#ABA? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | J5N63UT#ABA |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Tablet |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Atom |
| Processor Model | Z3795 |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | LPDDR3 |
| Memory Card Supported | microSDXC |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity | 64 GB |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 10.1" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| WWAN Supported | Yes |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Data Connectivity Technology |
HSPA+ EVDO LTE |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Sensor Type |
Accelerometer Gyro Sensor Ambient Light Sensor Digital Compass Haptics |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 2.1 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Software | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 8.1 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Form Factor | Slate |
| Height | 0.4" |
| Width | 10.3" |
| Depth | 7" |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| Miscellaneous | |
| Features | Gorilla Glass 3 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Gold |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no J5N63UT#ABA. Or Request a Quote below: