Looking for a large quantity of A2W78A#201? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | A2W78A#201 |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Laser Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 46 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 46 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Wireless Print Technology |
HP ePrint Apple AirPrint |
| Duplex Printing | Automatic |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Memory | |
| Maximum Memory | 1 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 4.3" |
| Touchscreen | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
A4 - 8.30" x 11.70" A4R A3 - 11.70" x 16.50" A5 - 5.80" x 8.30" B5 (JIS) B4 (JIS) RA4 8K 16K RA3 A6 - 4.10" x 5.80" B6 (JIS) B5 Envelope - 6.92" x 9.84" C5 Envelope - 3.37" x 9" C6 Envelope - 4.50" x 6.37" DL Envelope - 4.30" x 8.60" Custom Size 3" x 5" 12.60" x 18" 5.83" x 8.27" 11.69" x 17.01" |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 5 |
| Standard Input Media Capacity | 2100 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 175000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
110 V AC 220 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Height | 41.9" |
| Width | 27.7" |
| Depth | 25" |
| Weight (Approximate) | 270 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR Blue Angel EPEAT Silver |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no A2W78A#201. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.